Wizyta w PK PSP Będzin

Zdjęcia z przygotowań grochówki

Zdjęcia z wizyty

Film

Listopad jest miesiącem pamięci narodowej. Wracamy wtedy do szczególnych chwil o charakterze niepodległościowym czy przywołujemy w pamięci bohaterów ojczyzny.

13 listopada 2019r. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Będzinie przy ul. 11 Listopada 7 postanowili uczcić i podziękować bohaterom, którzy czuwają nad naszym codziennym bezpieczeństwem narażając własne życie i zdrowie.

Chodzi o strażaków z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej           w Będzinie. Współpraca między szkołą a strażą pożarną trwa od wielu lat. Zawsze można na nich liczyć jak np. na festynach rodzinnych, gdzie prezentują sprzęt strażacki i cierpliwie odpowiadają na pytania wszystkich zainteresowanych.

Nauczyciele: Pani Agnieszka, Aleksandra i Pan Tomek wraz z uczniami po kolejnej wycieczce edukacyjnej na Komendzie Straży Pożarnej wpadli na nietypowy pomysł w jaki sposób podziękować strażakom za ich ofiarną służbę.  Naszą niespodzianką, zamiast laurek czy gadżetów  jest zdrowa, pożywna grochówka, którą przyrządzili sami uczniowie ośrodka specjalnego. Biorąc udział w tak wielkim gotowaniu wychowankowie ośrodka uczyli się tak prostych rzeczy jak obierać i kroić jedzenie. Jest to element przygotowania wychowanków do samodzielnego funkcjonowania w dorosłym życiu.  Są to bardzo ważne elementy terapeutyczno-edukacyjne. Strażacy dostali też serce które samodzielnie zrobili uczniowie.  Pomysł od początku wspierał Komendant PSP w Będzinie Arkadiusz Spera. Poczęstunek odbył się                    w strażackiej kantynie  w której spotkało się 30 strażaków z dziećmi Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Będzinie. Na koniec dzieci mogły zobaczyć na czym polega praca strażaka, usiąść za kółkiem wozu strażackiego i zobaczyć budynek komendy.

(autor notatki: Tomasz Czerniak)